Studia podyplomowe z PR-u

Głównym celem edukacji w przypadku studiów podyplomowych na kierunku public relations jest przygotowanie zarówno studentów jak i wolnych słuchaczy do pracy jako piarowiec. Wykłady dotyczą praktycznie każdej sfery dotyczącej public relations od podstawowych mechanizmów i narzędzi służących do budowy dobrego wizerunku, szkolenia medialne po naukę współpracy biznesowej i praktyczne zastosowanie public relations. Nadrzędnym założeniem większości uczelni jest wpojenie każdemu absolwentowi wszystkich niezbędnych umiejętności, które jako kompetencję okażą się kluczowe przy podejmowaniu pracy lub też w procesie ulepszania własnych umiejętności z zakresu PR.

Jak zatem wyglądają dokładnie tego rodzaju studia? Czego uczą wykładowcy na takim kierunku? W zasadzie jest to trudno określić ponieważ public relations jest obszerną dziedziną i w zależności od wybranej uczelni oraz wydziału na jakim znajduje się kierunek widoczne są różnice w przedmiotach. W większości jednakże są one bardzo podobne zwłaszcza jeśli mowa o podstawach public relations takich jak etyka PR czy też określenie funkcji public relations. Najczęściej wykłady obejmują takie tematy jak powiązania PR z marketingiem, psychologią, strategie piaru, praktyki w stosowaniu PR, sposoby zakładania agencji i wiele innych przydatnych na co dzień elementów profesji. Również istotne są wszelkie zajęcia praktyczne mające na celu zapoznanie z rzeczywistym funkcjonowaniem zawodu agenta prasowego. Wśród nich często znajdują się symulacje sytuacyjne dzięki, którym można dokładnie zaobserwować efekt podejmowanych działań PR.

Studia podyplomowe z zakresu public relations są bardzo często poddawane modyfikacji i łączeniu podstawowego PR z innymi jego dziedzinami. Dlatego na wielu uczelniach możemy odnaleźć elementy czarnego public relations czyli tak zwanej umiejętności prowadzenia anty kampanii, radiowego i medialnego PR, czy też public relations nakierowanego na międzynarodowe operacje. Dzięki temu studenci w trakcie edukacji nabywają nie tylko podstawowe umiejętności piarowca ale również mogą swobodne poznawać więcej niż tylko jedną dziedzinę PR-u.

Ze względu na zróżnicowanie programów edukacyjnych na studiach warto zapoznać się z proponowaną nam przez daną uczelnię listę tematów z jakimi spotkamy się  na wykładach. Dzięki temu możemy wstępnie ocenić, która uczelnia ma nam do zaoferowania najlepszą i najszerszą ofertę spełniającą nasze oczekiwania. Dlatego właśnie warto poświęcić więcej czasu przeglądając szczegóły kierunków a nie wybierać pierwszą lepszą uczelnie, która może nas rozczarować.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17665 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/studia-podyplomowe-z-pr-u/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/bti/public_html/ojx.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-includes/functions.php(3730): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') in /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435